آجر و کاشی مواد و مصالح ساختمانی

آجر و کاشی مواد و مصالح ساختمانی

آجر و کاشی ، محصولات ساختمانی رس ، ساخته شده به عنوان واحدهای استاندارد ، که در ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر سفال ی که برای اولین بار حداقل به مدت 6000 سال پیش به صورت خشک آفتاب تولید شده و پیشرو طیف گسترده ای از محصولات ساختاری سفالی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، یک واحد ساختمانی کوچک به شکل بلوک مستطیل شکل است که از خشت یا شیل یا مخلوط تشکیل شده است. و در یک کوره یا اجاق گاز آتش گرفته (آتش گرفته شده) تا مقاومت ، سختی و مقاومت در برابر حرارت ایجاد شود. مفهوم اصلی آجر سازان باستان این بود که واحد نباید بزرگتر از آنچه مرد به راحتی می توانست اداره کند باشد. امروزه ، اندازه آجر از کشور به کشور دیگر متفاوت است ، و صنعت قیمت آجر سازی هر کشور طیف وسیعی از اندازه ها را تولید می کند که ممکن است به صدها نفر برسد. بیشتر آجرها برای بیشتر اهداف ساختمانی دارای ابعادی در حدود 20 ers 5/9 5. 5/5 سانتیمتر (8 4/21 4 اینچ) است.

کاشی سفالی سازه ای که به آن terraotta نیز گفته می شود ، یک واحد بزرگتر ساختمان است که شامل بسیاری از فضاهای توخالی (سلول) است و عمدتا به عنوان پشتیبان برای نمای آجری یا برای پارتیشن های گچ استفاده می شود.
00:01
02:38

کاشی های سازه رس رس اغلب برای استفاده به عنوان یک لایه در معرض لعاب قرار می گیرند. کاشی دیواری و کف یک ماده نازک از گلدان آتش نشانی با یک پایان طبیعی یا لعاب دار است. کاشی کاری Quarry یک محصول متراکم فشرده شده برای کف ، پاسیو و تاسیسات صنعتی است که در آن مقاومت زیادی در برابر سایش یا اسیدها لازم است.
موضوع حقایق. از حقیقت پشتیبانی کنید و همه محتوای Britannica را باز کنید.
دوره آزمایشی رایگان خود را امروز شروع کنید

آجر شومینه در کوره های بخاری ، دیگهای بخار ، کوره های صنعتی و خانگی و شومینه استفاده می شود. لوله فاضلاب برای استفاده در سیستم های دفع فاضلاب ، سیستم های زباله های صنعتی و زهکشی عمومی آتش گرفته و لعاب می یابد. کاشی زهکشی متخلخل ، گرد و گاه سوراخ شده است و عمدتاً برای زهکشی کشاورزی استفاده می شود. کاشی بام به شکل کاشی های نیمه گرد (کاشی اسپانیایی) و کاشی های مسطح مختلفی ساخته شده است که شبیه به لرزهای تخته سنگ یا سرو است. از آن به طور گسترده در کشورهای مدیترانه استفاده می شود.

همچنین بسیاری از محصولات ساخته شده از سیمان و سنگدانه ها که جایگزین آن هستند و به طور کلی کارکردهایی مشابه محصولات ساختاری رس را که در بالا ذکر شد انجام می دهند. این محصولات آجری و کاشی بدون کف در انتهای مقاله مختصراً توضیح داده شده است. موضوع اصلی این مقاله ، با این حال ، آجر و کاشی تولید شده از آتیه است.

آجر و کاشی های آتش نشانی دو محصول مهم در زمینه سرامیک های صنعتی هستند. برای اطلاعات در مورد پس زمینه در مورد ماهیت مواد سرامیکی ، به مقاله های ارائه شده در سرامیک های صنعتی مراجعه کنید: رئوس مطالب پوشش ، به ویژه مقاله های سرامیک های سنتی. برای درمان طولانی مدت با کاربرد اصلی آجر و کاشی شومینه ، به مقاله ساختمان ساختمان مراجعه کنید.
تاریخچه آجر سازی

آجر گل ، خشک شده در آفتاب ، اولین مصالح ساختمانی بود. قابل تصور است که در رودخانه های نیل ، فرات یا دجله ، در پی جاری شدن سیل ، گل و لایهای رسوبی ترک خورده و کیک هایی تشکیل شده اند که می توانند در واحدهای ساختمانی خام شکل بگیرند تا کلبه هایی برای محافظت از آب و هوا ایجاد کنند. در شهر باستانی ارو ، در بین النهرین (عراق مدرن) ، اولین قوس واقعی آجر پخته شده خورشید حدود 4000 سال قبل از میلاد ساخته شده است. قوس خود باقی مانده است ، اما شرح آن شامل اولین مرجع شناخته شده در مورد خمپاره به غیر از گل است. از لجن قیر برای اتصال آجرها به یکدیگر استفاده شد.
Comalcalco ، مکزیک: هرم آجری مایان
Comalcalco ، مکزیک: هرم آجری مایان
هرم آجری مایان در محوطه باستان شناسی Comalcalco ، Tabasco ، مکزیک.
دنیس جارویس (CC-BY-2.0) (
شریک انتشارات Britannica)

آجر مدرن

بدون شک آجر سوزانده شده فقط با ایجاد آتش با قیمت آجر سفال های گل آلود تولید شده بود. در سفالگرایان ، اصل کوره های بسته کشف شده است که در آن می توان گرما را کنترل کرد. زیگورات در اور نمونه ای از آجر کاری های اولیه است که احتمالاً از آجر خشک شده از آفتاب ساخته شده است. مراحل بعد از 2500 سال (حدود 1500 سال قبل از میلاد) توسط آجر سوخته جایگزین شد.

با تمدن تمدن به شرق و غرب از خاور میانه ، به همین ترتیب ساخت و استفاده از آجر نیز صورت گرفت. دیوار بزرگ چین (210 پیش از میلاد) از آجرهای سوخته و آفتاب خشک ساخته شده است. نمونه های اولیه آجرکاری در رم بازسازی پانتئون (آگهی 123) با یک گنبد آجری و بتن بی سابقه ، 43 متر (142 پا) به قطر و ارتفاع و حمام های هادریان بود که در آن از ستون های Terraotta استفاده می شده است. کفپوش های پشتیبانی شده با آتش سوزی گرم شده.

لعاب ، یا لعاب آجر و کاشی در اوایل 600 سال قبل از میلاد بابلی ها و آشورها شناخته شده بود ، که دوباره ناشی از هنر سفالگری بود. مساجد بزرگ بیت المقدس (گنبد صخره) ، اصفهان (در ایران) و Tehrān نمونه های بسیار خوبی از کاشی لعاب دار است که به عنوان موزائیک مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از بلوزهای موجود در این لعابها با فرآیندهای تولید فعلی قابل تولید مثل نیستند.

اروپای غربی احتمالاً بیش از هر منطقه دیگری در جهان از آجر به عنوان یک ساختمان و واحد معماری بهره برداری کرده است. مخصوصاً

در مبارزه با آتش سوزی های فاجعه آمیز که به طور مزمن شهرهای قرون وسطایی را تحت تأثیر قرار داده است ، حائز اهمیت است. پس از آتش سوزی بزرگ در سال 1666 ، لندن از تبدیل شدن به یک چوب از چوب و تبدیل به یکی از آجرها ، تنها برای به دست آوردن محافظت در برابر آتش.

آجر و ساخت آجر توسط نخستین مهاجران اروپایی به جهان جدید منتقل شده است. فرزندان قبطی مصریان باستان در رودخانه نیل فوقانی تکنیک خود را برای ساختن گل آجری tōbe نامیده اند. اعراب این اسم را به اسپانیایی ها منتقل کردند ، که به نوبه خود ، هنر آجرپاشی را به بخش جنوبی آمریکای شمالی رساندند. در شمال هلند ، شرکت هلند غربی هند اولین ساختمان آجری را در سال 1633 در جزیره منهتن بنا کرد.
SpaceNext50
آجر و کاشی
حقایق سریع
رئوس مطالب پوشش
مشاهده صفحه رسانه

تولید آجر مدرن

در اصل ، روند آجر سازی تغییر نکرده است زیرا اولین آجرهای اخراج شده در حدود هزاران سال پیش تولید شده اند. مراحل استفاده شده در آن زمان امروزه استفاده می شود ، اما با اصلاحات. مراحل مختلف ساخت به شرح زیر است: ایمن کردن خاک رس ، سود ، مخلوط کردن و تشکیل ، خشک کردن ، شلیک و خنک کننده.
ایمنی گل رس

رسهای مورد استفاده امروزه متفاوت تر از نمونه هایی است که توسط اولین آجر سازها استفاده می شود. حفاری ، استخراج و روش های مختلف سنگ زنی به تولید کننده مدرن این امکان را می دهد که از بسیاری از مواد اولیه استفاده کند.

خشت های مورد استفاده در آجر سازی ، طیف گسترده ای از مواد را نشان می دهد که شامل درصد های مختلفی از سیلیس و آلومینا است. آنها ممکن است در سه طبقه گروه بندی شوند: (1) خاک رسهای سطحی که در نزدیکی یا سطح زمین یافت می شوند ، به طور معمول در قسمتهای رودخانه. (2) شیل ها ، خشت هایی که در معرض فشارهای زمین شناسی زیادی قرار دارند و از نظر سختی از یک تخته سنگ به شکلی از سنگ تا حدی تجزیه شده متفاوت هستند. و (3) شومینه ، که در زیر عمق عمیق قرار دارند و به معدن نیاز دارند. شومینه ها از یک ترکیب شیمیایی یکنواخت تر از خشت های سطح و یا شیل ها برخوردار هستند.

رس های سطحی معمولاً با استفاده از بیل های قدرت ، بولدوزرهایی با تیغه های ضد زنگ و عملیات کشیدن بازیابی می شوند. شیل ها در اثر انفجار و بیل های قدرت بهبود می یابند. کوره های آتش نشانی با تکنیک های معمولی استخراج می شوند.
بهره

رس های خام اغلب برای بدست آوردن قوام یکنواخت تر مخلوط می شوند. در بسیاری موارد ، این ماده برای کاهش سنگ های بزرگ یا توده های رس از اندازه قابل استفاده به صورت زمینی است و در مخازن ذخیره سازی قرار می گیرد. با ذخیره مواد اضافی ، نمونه ها از یک مقطع شمع ذخیره شده مخلوط می شوند. سپس مواد برای محافظت از اندازه ذرات بهینه برای مخلوط کردن با آب به آسیاب و صفحه نمایش ثانویه (در صورت لزوم) منتقل می شوند. در برخی فرآیندهای خاص (به عنوان مثال ، گلهای نرم) رس رس به طور مستقیم به منطقه اختلاط منتقل می شود و کلیه سنگ زنی ها ، غربالگری و ترکیب را از بین می برد.
مخلوط کردن و شکل گیری

برای تهیه محصول نهایی باید تمام خاک رس ها با آب مخلوط شوند. مقدار آب اضافه شده به ماهیت خشت و انعطاف پذیری آنها بستگی دارد. این آب در حین خشک کردن و شلیک برداشته می شود که باعث کوچک شدن واحدها می شود. برای جبران این انقباض قالبها از محصولات نهایی نهایی مورد نظر بزرگتر می شوند.

سه مرحله اساسی در مرحله شکل گیری و اختلاط استفاده می شود. در فرآیند گل و لای سخت ، رس را با آب مخلوط می کنیم تا پلاستیک آن را بسازد ، پس از آن از طریق قالب که توسط ستونی از خاک رس مانند خمیردندان که از یک لوله فشرده می شود بیرون می کشد (شکل را ببینید). ستون به دو بعد واحد تولیدی می پردازد. برش داده می شود تا بعد سوم را ارائه دهد. کلیه کاشی های سفالی سازه با این فرآیند ساخته می شود ، همچنین درصد بسیار زیادی از آجر است.

ستون خشت که قبل از اینکه به اشکال آجری بریده شود از قالب اکسترودر پیچ بیرون می آید.
مارک B. Mahoney / شرکت آجر و کاشی شرکت Sioux City ، Des Moines ، آیووا

در روش قدیمی تر ساختن آجر ، از فرآیند گل و لای نرم ، آب بسیار بیشتری استفاده می شود و مخلوط در قالب های چوبی قرار می گیرد تا واحد اندازه مورد نظر را تشکیل دهد. برای جلوگیری از چسباندن رس ، قالبها با ماسه یا آب روغن کاری می شوند. پس از پر شدن ، رس های اضافی از بالای قالب زده می شوند. از این فرآیند است که اصطلاحات قالب چوبی ، شن و ماسه ای یا آجر آب زده به دست آمده است. از خشت هایی که دارای انعطاف پذیری بسیار کمی هستند در فرایند خشک کن استفاده می شود. حداقل آب اضافه می شود ، مواد در قالب های فولادی قرار می گیرند و فشارهایی تا 1.500 پوند در هر اینچ مربع (10،000 کیلوپاسکال) اعمال می شود.
خشک کردن

پس از تشکیل آجرها ، آنها باید خشک شوند تا آنجا که ممکن است آب رایگان از بین برود. (آنها به معنای واقعی کلمه می توانند بدون خشک شدن در معرض آتش منفجر شوند.) خشک کردن ، جدا از خشک شدن آفتاب ، در کوره های خشک با درجه حرارت کنترل شده ، پیش نویس و رطوبت کنترل می شود.
شلیک و سرمایش

آجرها در کوره شلیک و سرد می شوند ، محفظه ای از نوع فر که بسته به نوع آن ، قادر به تولید دمای 870 درجه تا 1100 درجه سانتیگراد (1600 درجه تا بیش از 2،000 درجه فارنهایت) است.

مواد اولیه. دو نوع کلی از کوره ها ، دوره ای و مداوم وجود دارد.

قدیمی ترین نوع کوره ، کوره ، صرفاً شمع آجرهای خشک شده با تونل در قسمت انتهایی است که باعث می شود گرمای آتش سوزی ها از درون و شمع آجرها عبور کرده و به سمت بالا انجام شود. برای حفظ گرما ، دیوارها و بالا با مخلوطی از ماسه ، خاک رس و آب اندود می شوند. در بالای آجرها آجرها در کنار هم قرار گرفته اند و برای گردش خون هواکش می شوند تا گرما را از طریق آجر بالا بکشند. کوره گیره بهبودی در کوره کوره ای است که در آن دیوارهای خارجی دائمی است و دهانه های موجود در پایین برای شلیک تونل ها امکان پذیر است.

پالایش بیشتر کوره اسکواش ، به صورت گرد یا مستطیل شکل ، به عنوان به روزرسانی یا نزولی تعیین می شود و نشانگر جهت جریان گرما است. در این کوره ها دیوارها و تاج دائمی است و در اطراف قسمت بیرونی بنادر شلیک وجود دارد.

در کوره های به اصطلاح دوره ای ، آجر با فضای کافی هوا قرار می گیرد تا گرمای آتش سوزی ها به همه سطوح برسد. آنها مستقیماً از خشک کن قرار می گیرند و به تدریج گرما تا رسیدن به دمای مطلوب شلیک افزایش می یابد. هنگامی که به اندازه کافی شلیک شوند ، گرما کاهش می یابد ، و اجازه می دهند قبل از خارج شدن از کوره ، به تدریج خنک شوند.

کوره دوره ای با قرار دادن چندین کوره در راستای معابر اتصال ، در بازده بهبود می یابد. ابتدا محفظه اول شلیک می شود و گرمای اضافی برای شروع گرمایش به محفظه بعدی منتقل می شود. با موفقیت ، اتاقهای مختلف به دمای مطلوب شلیک و سرمایش منتقل می شوند ، تا زمانی که تمام آجرها آتش گرفته و خنک شوند. این ترتیب به منطقه آتش نشانی متحرک معروف است. در منطقه آتش نشانی مدرن تر ، آجرهای خشک شده روی اتومبیل هایی با 3000 آجر یا بیشتر آجر قرار می گیرند. اتومبیل ها از انتهای خنک یک کوره تونل طولانی شروع می شوند و با افزایش تدریجی درجه حرارت به سمت منطقه شلیک ، به آرامی به جلو حرکت می کنند ، از آن عبور می کنند و تا زمانی که خنک شوند ، با کاهش مناطق گرمایی ظاهر می شوند.
اتوماسیون

از زمان توسعه کوره تونل ، آجر سازان به دنبال افزایش اتوماسیون در گیاهان خود بودند. دست زدن به محصول نهایی به گونه ای اتوماسیون شده است که آجرهایی که از کوره ها بیرون می آیند ، اکنون به طور خودکار در بسته های تقریباً 500 ، بند بند با نوارهای فلزی جمع می شوند و توسط تجهیزات مکانیکی ذخیره می شوند ، حمل می شوند و تحویل می شوند.

در بعضی از گیاهان آجر از دستگاه برش برداشته می شود ، در دستگاه خشک کن یا بر روی ماشینهای خشک تر با وسایل مکانیکی قرار می گیرد ، توسط انگشتان مکانیکی روی ماشین های کوره قرار می گیرد ، از ماشین های کوره برداشته می شود بصورت مکانیکی ، انباشته شده ، بند بند و آماده سازی برای حمل و نقل بدون اینکه لمس شود دست

منبع :

https://sangaj.com

نوشته شده توسطajoresfahan

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *